Kratka povijest i misija Međunarodnog teološkog časopisa Concilium

Međunarodni teološki časopis Concilium osnovali su 1964. godine vodeći teolozi onog vremena, Yves Congar, Hans Küng, Johann Baptist Metz, Karl Rahner i Edward Schillebeeckx, na inicijativu izdavača Paula Branda. Prvi broj je objavljen 1965. godine. Concilium je i dan danas jedan od najčitanijih svjetskih teoloških časopisa s najvećim brojem pretplatnika. Objavljuje se uz suradnju teologa s pet kontinenata u područjima kontekstualne, sustavne i pastoralne teologije, biblijskih studija i etike. Concilium je svoje sjedište do 2007. godine imao u Nizozemskoj, a od tada Concilium vodi prof. dr. Felix Wilfred, sa sjedištem u Indiji. Časopis se objavljuje pet puta godišnje u šest jezika, uključujući engleski (SCM Press), njemački (Matthias Grünewald Verlag), talijanski (Editrice Queriniana), portugalski (Editora Vozes), španjolski (Editorial Verbo Divino) te hrvatski jezik (Ex libris, Rijeka i Synopsis, Sarajevo). Svake godine, ravnatelji Conciliuma i njegovi urednici održavaju godišnji sastanak u različitim gradovima. Iduće, 2014. godine, godišnji sastanak i konferencija Conciliuma održat će se u lipnju mjesecu u Sarajevu, pod naslovom „Teologija u postkonfliktnom društvu – Religija i identitet“. Izlaganja s tih konferencija objavljuju se u prvom broju Conciliuma naredne godine. 2009. godine, časopis Concilium je promijenio svoju strukturu te se danas u časopisu nalazi tematska cjelina, kojoj je pridružen Teološki forum koji služi kratkim refleksijama o gorućim pitanjima u Crkvi. Zahvaljujući tisućama pretplatnika i stotinama suradnicima, Concilium je bio i ostao nezamjenjivi časopis za katoličku teologiju. U ovim kritičnim vremenima za Crkvu, Concilium želi imati kreativnu teološku ulogu. To želi učiniti pozivajući se na izvor Evanđelja i nadahnućem Drugoga vatikanskog sabora. Stoga se časopis bavi mnogim suvremenim problemima Crkve i svijeta. O misiji Conciliuma njegovi osnivači Karl Rahner i Edward Schillebeeckx su napisali:
„Časopis Concilium utemeljen je na Pismu i na povijesti spasenja. Istovremeno posjeduje poniznu hrabrost da se suoči s novim problemima koji nastaju iz današnjega stanja čovjeka. Na temelju suvremene situacije, časopis želi bolje razumjeti Božju Riječ za čovjeka i svijet. Ovakav teološki uvid nužan je za svakoga tko djeluje na temelju vjere te je aktivno angažiran u Crkvi i svijetu.“ Stranice Conciliuma donose teološku svježinu, kreativne uvide i nove perspektive. Ne čudi stoga da ga podržavaju inovativni pastoralni djelatnici, kreativni teolozi i svi kršćani koji žele ući u dijalog s društvom u kojemu žive te s religijama i kulturama koje susreću.

Zoran Grozdanov i Norbert Reck
Concilium: U potrazi za crkvom koncila
Antologija tekstova iz časopisa Concilium od 1965. do 2015. godine. U pedesetoj, jubilarnoj godini pojavljivanja prvoga broja međunarodnog teološkog časopisa Conciliuma izdavačke kuće Ex libris i Synopsis odlučile su objaviti knjigu ponajboljih tekstova Conciliuma kroz proteklih pedeset godina. U ovom izboru, koji su priredili Zoran Grozdanov i Norbert Reck, svoje mjesto našli su najvažniji kršćanski teolozi i teologinje 20. i 21. stoljeća: Karl Rahner, Gregory Baum, John Courtney Murray, Johann Baptist Metz, Catharina Halkes, Edward Schillebeeckx, Yves Congar, Elisabeth Schüssler Fiorenza, Marie-Dominique Chenu, Gustavo Gutiérrez, Dorothee Sölle, Hans Küng, Helen Schüngel-Straumann, Dietmar Mieth, Raimon Panikkar, Jürgen Moltmann, Leonardo Boff, Sallie McFague, Marcella María Althaus-Reid, Paul Lakeland, Jean Grondin, Felix Wilfred, Jon Sobrino, Elizabeth A. Johnson, Luiz Carlos Susin, Erik Borgman. U ovoj antologiji svoje su mjesto našli i tekstovi dvojice teologa s naših prostora: hrvatskog teologa s američkom adresom Miroslava Volfa te bosanskog franjevca Ivana Šarčevića.
KUPI KNJIGU

Do sada objavljeni brojevi:

2010
I    Službe u Crkvi danas
II   Biblija kao Riječ Božja
III  Ljudska narav i prirodni zakon
IV  Ateisti kojega Boga?
V   Oceanija i njezine starosjedilačke teologije

2011
I    Od svjetske misije do međureligijskog svjedočenja
II   Biti kršćanin
III  Trgovina ljudima
IV  Gospodin i životvorac: promišljanja o Duhu danas
V   Ekonomija i religija

2012
I    Sakramentaliziranje ljudske povijesti: u čast Edwardu Schillebeeckxu
II   Teolozi i biskupi: stare i nove napetosti
III  Početak Drugoga vatikanskog sabora: o pedesetoj obljetnici
IV  Rod i teologija
V   Voda

2013
I    Pomirenje: moć milosti
II   Postkolonijalna teologija
III  Sveci i svetost danas
IV  Smisao žrtvovanja
V   Reforma Rimske kurije

2014
I    Život u različitosti
II   Pravovjerje
III  Povratak apokaliptičkog govora
IV  Kršćanstvo i potrošačko društvo
V   Korupcija

2015
I    Religija i identitet u postkonfliktnom društvu
II   Mladi katolici
III  Globalizacija i Crkva siromašnih
IV  Biti čovjekom u znanstvenome dobu
V   Šutnja

2016
I    Putovi oslobođenja
II   Obitelj
III  Patnja i Bog
IV  Sloboda vjerovanja
V   Kanonsko pravo na raskrižju

2017
I    Dijalog kulturalnih i religijskih racionalnost
II   Reformacija
III  Manjine
IV  Milost i suosjećanje
V   Književnost, teologija, poezija i umjetnost

2018
I Azijska kršćanstva
II Ljudska sigurnost
III Teologija naroda i mudrosti
IV
V